Cth Hk over Spring Creek
Poor Condition67 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.4m N Jct Cth P |
| Carries | Cth Hk |
| Crosses | Spring Creek |
| Coordinates | 42.52478, -89.71983 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 85 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23018700000000 |