Lrd Ullom RD over Whitehead Creek
Fair Condition91 years old158 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.2m N Jct Cth P |
| Carries | Lrd Ullom RD |
| Crosses | Whitehead Creek |
| Coordinates | 42.53636, -89.73979 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 71.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1935 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 158 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23016800000000 |