Cth Ks over Br Richland Creek
Poor Condition70 years old411 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.3m E Jct Cth K |
| Carries | Cth Ks |
| Crosses | Br Richland Creek |
| Coordinates | 42.56867, -89.57058 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 77.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 411 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23005800000000 |