Lrd Montgomery RD over Richland Creek
Fair Condition68 years old189 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.9m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Montgomery RD |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 42.57615, -89.58531 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.2 ft (14.4 m) |
| Max Span | 45.3 ft (13.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 122.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 189 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23019800000000 |