Lrd Middle Juda RD over Richland Creek
Poor Condition51 years old158 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.5m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Middle Juda RD |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 42.59082, -89.59250 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 39.7 ft (12.1 m) |
| Max Span | 37.7 ft (11.5 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 105.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 158 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23095700000000 |