Cth N over Burgy Creek
Good Condition56 years old1,300 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.8m S Jct Cth C |
| Carries | Cth N |
| Crosses | Burgy Creek |
| Coordinates | 42.71592, -89.66240 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 67.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,300 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23096700000000 |