Cth Ee over Silver School Branch
Fair Condition57 years old620 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.9m E Jct Sth 39 |
| Carries | Cth Ee |
| Crosses | Silver School Branch |
| Coordinates | 42.74140, -89.54677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 34.8 ft (10.6 m) |
| Deck Area | 107.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 620 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23010400000000 |