Lrd Schneeberger R over Little Sugar River
Good Condition49 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.9m S Jct Cth Ee |
| Carries | Lrd Schneeberger R |
| Crosses | Little Sugar River |
| Coordinates | 42.72739, -89.51147 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 91.5 ft (27.9 m) |
| Max Span | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 239.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23011400000000 |