Lrd English Settle over Allen Creek
Fair Condition72 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.3m N Jct Sth 59 |
| Carries | Lrd English Settle |
| Crosses | Allen Creek |
| Coordinates | 42.73893, -89.40775 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 50.2 ft (15.3 m) |
| Max Span | 48.2 ft (14.7 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 130.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23011900000000 |