Lrd Bump RD over Br Norwegian Creek
Poor Condition64 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.4m W Jct Sth 104 |
| Carries | Lrd Bump RD |
| Crosses | Br Norwegian Creek |
| Coordinates | 42.70526, -89.37644 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 57.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23094200000000 |