Lrd Tin Can RD over Little Sugar River
Poor Condition49 years old105 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.5m N Jct Cth F |
| Carries | Lrd Tin Can RD |
| Crosses | Little Sugar River |
| Coordinates | 42.72463, -89.46697 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 72.8 ft (22.2 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 190.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 105 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23011800000000 |