Lrd Town Center RD over Little Richland Creek
Fair Condition69 years old88 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.1m E Jct Sth 69 |
| Carries | Lrd Town Center RD |
| Crosses | Little Richland Creek |
| Coordinates | 42.54825, -89.63923 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.6 ft (14.5 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 123.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 88 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23017900000000 |