Lrd Clarno RD over Br Richland Creek
Fair Condition76 years old56 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.2m N Jct Cth P |
| Carries | Lrd Clarno RD |
| Crosses | Br Richland Creek |
| Coordinates | 42.52180, -89.65073 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 10.2 ft (3.1 m) |
| Deck Area | 56.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23098400000000 |