Lrd Advance RD over Richland Creek
Fair Condition68 years old58 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 2.4m E Jct Sth 69 |
| Carries | Lrd Advance RD |
| Crosses | Richland Creek |
| Coordinates | 42.53298, -89.61268 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 47.2 ft (14.4 m) |
| Max Span | 45.6 ft (13.9 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 121.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 58 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23018200000000 |