Lrd Rahberger RD over Twin Grove Branch
Fair Condition58 years old89 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.8m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Rahberger RD |
| Crosses | Twin Grove Branch |
| Coordinates | 42.53478, -89.58277 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 38.4 ft (11.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 78.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23020800000000 |