Lrd W 10 1/2 ST over Honey Creek
Fair Condition47 years old1,477 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.4m W Jct Sth 69 |
| Carries | Lrd W 10 1/2 ST |
| Crosses | Honey Creek |
| Coordinates | 42.60128, -89.65868 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 37.7 ft (11.5 m) |
| Max Span | 5.9 ft (1.8 m) |
| Deck Area | 119.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,477 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23070500000000 |