Lrd 4th AVE West over Honey Creek
Fair Condition47 years old7,490 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.7m W Jct Sth 69 |
| Carries | Lrd 4th AVE West |
| Crosses | Honey Creek |
| Coordinates | 42.60027, -89.66148 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 50.5 ft (15.4 m) |
| Deck Area | 130.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,490 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23070600000000 |