Lrd Patterson RD over Honey Creek
Good Condition51 years old402 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.3m E Jct Sth 11 |
| Carries | Lrd Patterson RD |
| Crosses | Honey Creek |
| Coordinates | 42.58988, -89.67802 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Area | 82.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 402 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23097600000000 |