Lrd Twin Grove RD over Br Richland Creek
Fair Condition70 years old211 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.2m S Jct Cth K |
| Carries | Lrd Twin Grove RD |
| Crosses | Br Richland Creek |
| Coordinates | 42.52951, -89.54305 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 62.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 211 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23091800000000 |