Lrd Freeport RD over E Br Richland Creek
Fair Condition62 years old89 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.8m S Jct Cth P |
| Carries | Lrd Freeport RD |
| Crosses | E Br Richland Creek |
| Coordinates | 42.50658, -89.57682 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 79.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 89 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23021100000000 |