Lrd Monroe-sylvest over Sylvester Creek
Fair Condition85 years old158 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 1.3m N Jct Sth 59 |
| Carries | Lrd Monroe-sylvest |
| Crosses | Sylvester Creek |
| Coordinates | 42.63844, -89.60200 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 22.6 ft (6.9 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Area | 46.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 158 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23092200000000 |