Lrd Prien RD over Sylvester Creek
Fair Condition49 years old79 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.4m S Jct Sth 59 |
| Carries | Lrd Prien RD |
| Crosses | Sylvester Creek |
| Coordinates | 42.63124, -89.55388 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 30.5 ft (9.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 85 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1977 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 79 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23097300000000 |