Cth Ff over Searles Creek
Poor Condition65 years old263 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.3m W Jct Sth 59 |
| Carries | Cth Ff |
| Crosses | Searles Creek |
| Coordinates | 42.66805, -89.51023 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 28.2 ft (8.6 m) |
| Deck Area | 71.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 263 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23095000000000 |