Lrd Purintun RD over Br Little Sugar River
Fair Condition87 years old158 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Green |
| Location | 0.6m N Jct Cth F |
| Carries | Lrd Purintun RD |
| Crosses | Br Little Sugar River |
| Coordinates | 42.71178, -89.50742 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 9.5 ft (2.9 m) |
| Deck Area | 44.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1939 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 158 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P23010800000000 |