Cth Kk over W Br Blue Mounds Creek
Poor Condition54 years old315 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.1m E Jct Cth K |
| Carries | Cth Kk |
| Crosses | W Br Blue Mounds Creek |
| Coordinates | 43.13039, -89.84825 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 26.9 ft (8.2 m) |
| Max Span | 24.9 ft (7.6 m) |
| Deck Width | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Area | 75.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 315 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25005400000000 |