Lrd Turnell RD (de over W Br Blue Mounds Creek
Fair Condition63 years old40 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Iowa |
| Location | 0.1m E Jct Cth K |
| Carries | Lrd Turnell RD (de |
| Crosses | W Br Blue Mounds Creek |
| Coordinates | 43.11983, -89.85628 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 38.7 ft (11.8 m) |
| Max Span | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Width | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Area | 76.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P25093500000000 |