Cth O over Br S Fk Kinnickinnic R
Poor Condition40 years old957 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.2m S Jct Sth 65 |
| Carries | Cth O |
| Crosses | Br S Fk Kinnickinnic R |
| Coordinates | 44.81864, -92.57829 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Area | 91.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 957 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47007600000000 |