Lrd 770th AVE over Trimbelle River
Poor Condition47 years old125 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.2m W Jct Cth W |
| Carries | Lrd 770th AVE |
| Crosses | Trimbelle River |
| Coordinates | 44.81540, -92.52053 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 72.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1979 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 125 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47012900000000 |