Cth S over Br Plum Creek
Fair Condition60 years old401 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 1.1m N Jct Ush 10 |
| Carries | Cth S |
| Crosses | Br Plum Creek |
| Coordinates | 44.65473, -92.18546 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 25.6 ft (7.8 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 74.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 401 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47009400000000 |