Lrd 330th AVE over Plum Creek
Fair Condition45 years old93 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.1m W Jct Cth S |
| Carries | Lrd 330th AVE |
| Crosses | Plum Creek |
| Coordinates | 44.65490, -92.19046 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 67.9 ft (20.7 m) |
| Max Span | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 184.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1981 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 93 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47018100000000 |