Lrd 430th AVE (dea over Br Missouri CR
Fair Condition76 years old25 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.3m W Jct Cth S |
| Carries | Lrd 430th AVE (dea |
| Crosses | Br Missouri CR |
| Coordinates | 44.69197, -92.17314 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 28.5 ft (8.7 m) |
| Max Span | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 55.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 25 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47093300000000 |