Lrd 590th ST over S Fk Lost Creek
Good Condition38 years old16 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.9m N Jct Ush 63 |
| Carries | Lrd 590th ST |
| Crosses | S Fk Lost Creek |
| Coordinates | 44.74651, -92.42646 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 24.0 ft (7.3 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 65.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47094000000000 |