Lrd 610th Street over Br Lost Creek
Good Condition35 years old168 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 1.5m N Jct Ush 63 |
| Carries | Lrd 610th Street |
| Crosses | Br Lost Creek |
| Coordinates | 44.75387, -92.43677 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 59.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 168 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47095100000000 |