Cth N over Dry Run
Good Condition38 years old494 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.5m W Jct Ush 63 |
| Carries | Cth N |
| Crosses | Dry Run |
| Coordinates | 44.77573, -92.43051 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.0 ft (6.7 m) |
| Max Span | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 65.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1988 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 494 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47094100000000 |