Cth C over Isabelle Creek
Good Condition64 years old1,648 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 0.6m S Jct Ush 10 |
| Carries | Cth C |
| Crosses | Isabelle Creek |
| Coordinates | 44.72374, -92.45654 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Area | 88.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1962 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,648 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47091100000000 |