Lrd 610th ST over Drainage Way
Good Condition32 years old168 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Pierce |
| Location | 3.1m N Jct Cth N |
| Carries | Lrd 610th ST |
| Crosses | Drainage Way |
| Coordinates | 44.82191, -92.43642 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 22.3 ft (6.8 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 52.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 168 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P47095500000000 |