Lrd 90th AVE over Beaver Brook
Fair Condition55 years old954 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.7m W Jct Cth Jj |
| Carries | Lrd 90th AVE |
| Crosses | Beaver Brook |
| Coordinates | 45.33900, -92.29900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 52.2 ft (15.9 m) |
| Max Span | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Width | 27.2 ft (8.3 m) |
| Deck Area | 132.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1971 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 954 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48005700000000 |