Lrd 75th ST over Beaver Brook
Poor Condition60 years old205 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.2m N Jct Cth J |
| Carries | Lrd 75th ST |
| Crosses | Beaver Brook |
| Coordinates | 45.31242, -92.31599 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 36.1 ft (11 m) |
| Max Span | 17.4 ft (5.3 m) |
| Deck Width | 25.6 ft (7.8 m) |
| Deck Area | 85.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 205 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48091600000000 |