Lrd 80th AVE over Beaver Brook
Fair Condition101 years old86 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.7m W Jct Cth Jj |
| Carries | Lrd 80th AVE |
| Crosses | Beaver Brook |
| Coordinates | 45.32456, -92.30028 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 82.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1925 (reconstructed 1960) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 86 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48005800000000 |