Lrd 50th AVE over Bull Brook
Poor Condition63 years old43 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Polk |
| Location | 0.1m W Jct Cth F |
| Carries | Lrd 50th AVE |
| Crosses | Bull Brook |
| Coordinates | 45.28217, -92.31908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.0 ft (13.4 m) |
| Max Span | 21.3 ft (6.5 m) |
| Deck Width | 23.6 ft (7.2 m) |
| Deck Area | 96.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 43 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P48090200000000 |