Interstate 215 over Spruce Street
Good Condition65 years old202,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-215-r42.84r-riv |
| Carries | Interstate 215 |
| Crosses | Spruce Street |
| Coordinates | 33.99029, -117.35094 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 134.8 ft (41.1 m) |
| Max Span | 134.8 ft (41.1 m) |
| Deck Width | 173.9 ft (53 m) |
| Deck Area | 2178.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 202,000 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 11 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0399 |