N215-w60 E60-s215 over E91-n215&w60 S215-w91
Good Condition65 years old202,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-215-r43.25r-riv |
| Carries | N215-w60 E60-s215 |
| Crosses | E91-n215&w60 S215-w91 |
| Coordinates | 33.99330, -117.35732 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 242.5 ft (73.9 m) |
| Max Span | 79.7 ft (24.3 m) |
| Deck Width | 194.9 ft (59.4 m) |
| Deck Area | 4389.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2008) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 202,000 (2023) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 10 |
| Lanes Under Bridge | 19 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0402 |