Interstate 215 over Chicago AVE
Good Condition65 years old202,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Riverside |
| Location | 08-riv-215-42.63-riv |
| Carries | Interstate 215 |
| Crosses | Chicago AVE |
| Coordinates | 33.98844, -117.34795 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 319.9 ft (97.5 m) |
| Max Span | 123.0 ft (37.5 m) |
| Deck Width | 219.8 ft (67 m) |
| Deck Area | 6532.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1961 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 202,000 (2020) |
| Truck Traffic | 11% |
| Lanes On Bridge | 14 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 56 0403 |