Cth K over Plover River
Fair Condition60 years old163 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 0.2m E Jct Cth Y |
| Carries | Cth K |
| Crosses | Plover River |
| Coordinates | 44.62767, -89.48471 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 54.1 ft (16.5 m) |
| Max Span | 16.4 ft (5 m) |
| Deck Area | 150.2 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1966 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 163 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49002700000000 |