Lrd Hay Meadow DR over Hay Meadow Creek
Fair Condition104 years old61 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Portage |
| Location | 4.0m W Jct Cth Y |
| Carries | Lrd Hay Meadow DR |
| Crosses | Hay Meadow Creek |
| Coordinates | 44.62869, -89.55023 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 27.9 ft (8.5 m) |
| Max Span | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Width | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Area | 51.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1922 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 61 (2024) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P49003200000000 |