Cth I over S Fk Jump River
Poor Condition57 years old180 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 2.0m W Jct Cth M |
| Carries | Cth I |
| Crosses | S Fk Jump River |
| Coordinates | 45.39277, -90.49145 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 70.9 ft (21.6 m) |
| Max Span | 69.2 ft (21.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 196.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1969 (reconstructed 1997) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 180 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50003300000000 |