Lrd Hobbles Creek over Hobbles Creek
Good Condition12 years old56 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 3 Miles West Of Intersect |
| Carries | Lrd Hobbles Creek |
| Crosses | Hobbles Creek |
| Coordinates | 45.46319, -90.50336 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 44.6 ft (13.6 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 26.6 ft (8.1 m) |
| Deck Area | 110.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2014 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 56 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50008600000000 |