Cth I over Hobbles Creek
Poor Condition52 years old182 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 6.7m S Jct Ush 8 |
| Carries | Cth I |
| Crosses | Hobbles Creek |
| Coordinates | 45.44389, -90.53330 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 4 (Poor) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 33.8 ft (10.3 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Area | 93.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 182 (2023) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50091100000000 |