Cth H over Little Elk River
Good Condition24 years old87 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.45m S Martins Dr. |
| Carries | Cth H |
| Crosses | Little Elk River |
| Coordinates | 45.66460, -90.22842 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Culvert | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.3 ft (6.5 m) |
| Max Span | 8.5 ft (2.6 m) |
| Deck Area | 43.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 87 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | P50095200000000 |