Lrd Murphy Lake La over Little Elk River
Fair Condition32 years old40 vehicles/day
Location
| State | Wisconsin |
| County | Price |
| Location | 0.2m S Jct Cth D |
| Carries | Lrd Murphy Lake La |
| Crosses | Little Elk River |
| Coordinates | 45.67236, -90.30914 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 9 (Excellent) |
| Superstructure | 9 (Excellent) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Slab |
| Total Length | 49.9 ft (15.2 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 120.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Town/Township Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | B50006700000000 |